Przedsiębiorstwa i korporacje pracujące na większą skalę zwykle przyjmują zlecenia, które niekoniecznie stanowią dla nich priorytet, aczkolwiek muszą zostać wykonane. W takich sytuacjach przełożeni często uciekają się o pomoc do tzw. freelancerów, czyli osób pracujących bez etatu (tzw. ,,wolnych strzelców”), realizujących projekty na zlecenie, zazwyczaj dotyczące wyspecjalizowanych dziedzin. Czy warto podtrzymywać współdziałanie z tego typu pracobiorcami? Dodamy tylko, że tzw. freelanceria staje się dzisiaj jedną z najpopularniejszych form podejmowania pracy.
Kto?
Freelancerzy to zazwyczaj osoby, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Najczęściej są to:
- copywriterzy;
- graficy;
- programiści i projektanci stron internetowych;
- przedstawiciele branży IT i tym podobne.
Warunkiem podjęcia tego typu pracy są oczywiście odpowiedni kursy i kwalifikacje uprawniające do wykonywania zadań w konkretnej dziedzinie.
Zalety
Pracodawca przy zatrudnieniu freelancera może mieć pewność, że będzie współpracował z doświadczoną osobą – niezależny pracownik utrzymujący się z tego rodzaju pracy musi stale podejmować się zleceń, co pozytywnie wpływa na jego zaplecze zawodowe. Dodatkowo – wynagrodzenie zostaje przyznane tylko za wykonaną pracę, która w pełni Cię usatysfakcjonuje – jeżeli freelancer nie spełni Twoich oczekiwań, masz prawo odmówić zapłaty. Freelanceria daje pracodawcy duże pole do popisu – nie jest on związany umową z konkretnym etatowcem, co daje dowolność wyboru przy każdym kolejnym zleceniu.
Wady
To, co w większości przypadków freelancerii wydaje się zaletą, nie zawsze nią jest – ciągłe zatrudnianie innych ludzi do wykonywania poszczególnych zadań, może na dłuższą metę okazać się męczące – zawsze trafi się czarna owca, która może źle wpłynąć nawet na wizerunek firmy. Zatrudnienie freelancera to też pewnego rodzaju porwanie się na głęboką wodę – kredyt zaufania na wykonanie konkretnej pracy nie zawsze okazuje się opłacalny.
Tak jak wszystko w biznesie – freelanceria ma również swoje wady i zalety. Jeżeli zdecydujesz się na taką formę zatrudnienia, przemyśl dokładnie czy ktoś taki jest Ci potrzebny i czy na pewno wpłynie to dobrze na rozwój firmy. Tym samym zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszych blogach:
Pracownicy – jak nimi zarządzać i motywować ich do pracy?