12 lipca 2019

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Wypłacanie i wpłacanie pieniędzy z jednoosobowej działalności gospodarczej polega na sprawnym i łatwym przelewie środków z konta firmowego na konto prywatne i odwrotnie. Sprawy komplikują się dopiero w przypadku chęci przygotowania wypłaty ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tutaj głównym problemem staje się kwestia obowiązku podatkowego.

 

Podwójne opodatkowanie

Konto spółki z o.o. posiada tzw. odrębną osobowość prawną – konieczne jest opłacanie podatku od dochodu,
a w momencie wypłaty pieniędzy ze spółki – opisywana konieczność pojawia się ponownie. Każda wypłata musi być udokumentowana podstawą prawną. Stąd najistotniejszą kwestią prowadzenia takiej formy przedsiębiorstwa jest oddzielenie prywatnego majątku od funduszy spółki. 

 

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Najprostszym sposobem uniknięcia podwójnego opodatkowania jest wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o. w taki sposób, który będzie dla niej kosztem. Zwiększając koszty, które będą przewyższać dochody, automatycznie zmniejszamy podatek dochodowy.

 

Najkorzystniejsze rozwiązania wypłaty pieniędzy ze spółki z o.o.

    1. Wypłata tytułem wynagrodzenia na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło – pieniądze przeznaczone na taki cel stanowią dla spółki pożądany koszt;
    2. Zaliczka na poczet dywidendy – koszta wypłacane właścicielom jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału;
    3. Wynajem powierzchni biurowej; 
    4. Szkolenia, podróże, delegacje służbowe;
    5. Wynagrodzenie wspólnika jako członka Zarządu spółki;

Potrzebujesz pomocy w zarejestrowaniu swojej firmy? A może szukasz gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zapoznaj się z naszą atrakcyjną ofertą na www.mbiuro.com!

 

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi prowadzenia własnego biznesu: