19 lipca 2019

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – jak pobrać?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – jak pobrać?

Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich w Polsce po raz pierwszy pojawiło się już w 2016 roku, pod nazwą e-ZLA. Wtedy stanowiło jednak dowolny wybór w kwestii wygody lekarskiej, natomiast od 1 grudnia 2018 roku stało się już elementem obowiązkowym w branży medycznej. Czy ułatwia to życie zarówno lekarzom, jak i pacjentom? W jaki sposób pobrać takie zwolnienie?

 

Digitalizacja zwolnień

Wprowadzenie metody e-ZLA ma być przede wszystkim ułatwieniem dla chorego – pracownik z reguły zobowiązany do dostarczenia L4 pracodawcy w terminie 7 dni od momentu chorobowego wolnego, dzisiaj nie musi już wychodzić z domu – wystarczy, że przedstawi elektroniczną formę zwolnienia. 

Kolejną zaletę stanowi fakt, że tego typu zwolnienia wystawia się znacznie krócej – lekarz, bądź asystent medyczny otrzymuje dostęp do danych pacjenta i jego pracodawcy, weryfikując przy tym przewidywany okres niezdolności do pracy z obowiązującymi przepisami, uwzględniając datę poprzedzającego zwolnienia. 

Wystawione w ten sposób e-ZLA zostanie przekazane do systemu ZUS, zarówno jak i do pracodawcy automatycznie.

 

Profil na PUE warunkiem koniecznym

Żeby przepływ elektronicznych zwolnień lekarskich był możliwy, pracodawca musi założyć profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – rejestracja jest całkowicie bezpłatna i przebiega drogą internetową. W jednym z naszych artykułów podpowiadamy krok po kroku jak poradzić sobie z ZUS PUE.

W sytuacji, w której pracodawca z uzasadnionych powodów nie posiada jednak profilu na PUE, analogicznie wystawienie zwolnienia lekarskiego stanie się niemożliwe – o zaistniałym błędzie poinformuje lekarza system. W tych okolicznościach pacjent zobowiązany jest odebrać wydruk w/w zwolnienia, a ten z kolei dostarczyć osobiście do swojego pracodawcy.

 

Jak pobrać?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są dostępne na profilu informacyjnym płatnika w następującej formie:

  1. Jako dokumenty elektroniczne wystawione przez lekarza (zlokalizowane w przedziale Dokumenty i wiadomości) – ten widok umożliwia pobranie zwolnień w formacie XML, bądź grupowego rozszerzenia ZIP, za pomocą przycisku Pobierz dokument;
  2. Jako dane przetworzone w KSI ZUS (zlokalizowane w przedziale Zaświadczenia Lekarskie) – eksport danych w pliku o formacie CSV – taki plik będzie zawierał wszystkie dane dotyczące zwolnienia, bądź zwolnień.

 

Elektronizacja zwolnień lekarskich to z pewnością ogromne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i pracowników i ich pracodawców. Do chwili obecnej, jedynym problemem w tym zakresie może być niechęć do skomputeryzowania osób starszych.

 

Prowadzisz przedsiębiorstwo, ale potrzebujesz pomocy prawnej, bądź księgowej? Zajrzyj na www.mbiuro.com, a my na pewno Ci pomożemy!

 

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami o podobnej tematyce:

  1. Elektronizacja zamówień publicznych;
  2. Faktoring – kiedy się opłaca?