29 sierpnia 2018

Freelancer – kto to taki i czy opłaca się go zatrudniać?

Freelancer – kto to taki i czy opłaca się go zatrudniać?

Przedsiębiorstwa i korporacje pracujące na większą skalę zwykle przyjmują zlecenia, które niekoniecznie stanowią dla nich priorytet, aczkolwiek muszą zostać wykonane. W takich sytuacjach przełożeni często uciekają się o pomoc do tzw. freelancerów, czyli osób pracujących bez etatu (tzw. ,,wolnych strzelców”), realizujących projekty na zlecenie, zazwyczaj dotyczące wyspecjalizowanych dziedzin. Czy warto podtrzymywać współdziałanie z tego typu pracobiorcami? Dodamy tylko, że tzw. freelanceria staje się dzisiaj jedną z najpopularniejszych form podejmowania pracy.

Kto?

Freelancerzy to zazwyczaj osoby, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Najczęściej są to:

  • copywriterzy;
  • graficy;
  • programiści i projektanci stron internetowych;
  • przedstawiciele branży IT i tym podobne.

Warunkiem podjęcia tego typu pracy są oczywiście odpowiedni kursy i kwalifikacje uprawniające do wykonywania zadań w konkretnej dziedzinie.

Zalety

Pracodawca przy zatrudnieniu freelancera może mieć pewność, że będzie współpracował z doświadczoną osobą – niezależny pracownik utrzymujący się z tego rodzaju pracy musi stale podejmować się zleceń, co pozytywnie wpływa na jego zaplecze zawodowe. Dodatkowo – wynagrodzenie zostaje przyznane tylko za wykonaną pracę, która w pełni Cię usatysfakcjonuje – jeżeli freelancer nie spełni Twoich oczekiwań, masz prawo odmówić zapłaty. Freelanceria daje pracodawcy duże pole do popisu – nie jest on związany umową z konkretnym etatowcem, co daje dowolność wyboru przy każdym kolejnym zleceniu.

Wady

To, co w większości przypadków freelancerii wydaje się zaletą, nie zawsze nią jest – ciągłe zatrudnianie innych ludzi do wykonywania poszczególnych zadań, może na dłuższą metę okazać się męczące – zawsze trafi się czarna owca, która może źle wpłynąć nawet na wizerunek firmy. Zatrudnienie freelancera to też pewnego rodzaju porwanie się na głęboką wodę – kredyt zaufania na wykonanie konkretnej pracy nie zawsze okazuje się opłacalny.

Tak jak wszystko w biznesie – freelanceria ma również swoje wady i zalety. Jeżeli zdecydujesz się na taką formę zatrudnienia, przemyśl dokładnie czy ktoś taki jest Ci potrzebny i czy na pewno wpłynie to dobrze na rozwój firmy. Tym samym zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszych blogach:

Pracownicy – jak nimi zarządzać i motywować ich do pracy?

Nadgodziny – w jakich sytuacjach pracownik może odmówić?

Jak zatrudnia się pracowników w XXI wieku?