16 stycznia 2018

Czym warto się kierować w wyborze czystej spółki?

Czym warto się kierować w wyborze czystej spółki?

Kupno gotowej spółki to spora wygoda, zarówno dla doświadczonych przedsiębiorców, jak i tych dopiero stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie. Podczas zakładania spółki z o.o. trzeba być przygotowanym na wypełnienie olbrzymiej ilości dokumentów, chodzenie po urzędach oraz fakt, że czasem można popełnić błąd, który znacznie opóźni rejestrację.

 

Sprzedaż gotowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się coraz większą popularnością. Są to czyste spółki, które dotychczas nie prowadziły żadnej działalności. Takie spółki zyskały na atrakcyjności, gdy nastąpiło obniżenie kapitału zakładowego z 50 000 zł do 5000 zł.  Dzięki temu jest jedna z najbezpieczniejszych form prowadzenia działalności. Przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność stoi przed wyborem: założenie spółki drogą tradycyjną, założenie spółki za pomocą S24 lub kupno gotowej spółki. Przedsiębiorcy, którym zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prowadzenia działalności powinni zdecydować się na kupno czystej spółki.

Taka decyzja to z pewnością dobre posunięcie dla tych, którzy nie chcą przechodzić przez żmudny proces rejestracji. Kupiona czysta spółki będzie posiadała komplet niezbędnych dokumentów rejestracyjnych oraz wszystkie numery potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej – KRS, NIP, REGON, często także VAT, zarówno polskiego jak i europejskiego.

Czym zatem kierować się podczas wyboru czystej spółki?

Najważniejszy jest wybór od kogo kupimy spółkę.

 

W Internecie nie brakuje oczywiście ogłoszeń dotyczący sprzedaży gotowych spółek. Sprzedają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. I to ta druga opcja jest o wiele korzystniejsza. Zakup  spółki od firmy, która się tym zajmuje na pewno będzie bezpieczniejszy. Dlaczego? Ponieważ maja w tym wieloletnie doświadczenie. Wiedzą jak postępować w danych sytuacjach oraz grono ekspertów, od prawników po księgowych. Często usługi są połączone również z usługami wirtualnego biura, wówczas nie musimy martwić się zmianą adresu prowadzenia działalności. Możemy także liczyć na promocyjne ceny podczas umowy na wirtualne biuro.

Zdecydowanie zaoszczędzimy cenny czas, ponieważ wszystkie formalności zajmą zaledwie 2 dni. Oczywiście tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup gotowej spółki od profesjonalnej firmy. Gotowa spółka jest w pełni ukształtowanym podmiotem prawnym, wolnym od zobowiązań. Ma prowadzoną dokumentację księgową i składane wszystkie niezbędne deklaracje.

Po uprzednim kontakcie z daną firmą i ustaleniem niezbędnych szczegółów dotyczących spółki, to firma zajmuje się umówieniem spotkania z notariuszem, przygotowaniem niezbędnych dokumentów. Naszym jedynym obowiązkiem jest stawienie się na umówionym spotkaniu, sprawdzenie dokumentów spółki oraz ich podpisanie. Ważne jest również aby mieć na uwadze, że to osoba kupująca spółkę pokrywa wszelkiego rodzaju koszty z tym związane, m.in. opłaca notariusza.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Staż spółki

Kolejną ważną kwestią jest staż spółki. Jeżeli decydujemy się na zakup, możemy wybrać, zależnie od naszych preferencji, bardzo świeżą spółkę, jak i taką istniejącą już kilka lat. Oczywiście cena spółek zależna jest od ich stażu – zazwyczaj im starsza spółka, tym wyższa cena.

Dlaczego jest to istotne? Odpowiedni staż firmy może ułatwić uzyskanie kredytu czy dotacji. Często wymagany jest wręcz w celu wzięciu udziału w przetargu. Rejestrując spółkę samodzielnie musimy liczyć się z tym, że jej staż będzie bardzo krótki.

            Kwestią, o której także należy pamiętać rozważając kupno gotowej spółki jest to, iż mogą one posiadać różnego rodzaju licencje i być wyposażone w odpowiednie decyzje, koncesje oraz zezwolenia.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę wybierając czystą spółkę?

  • Czy posiadają historię księgowej i handlowej – gotowe spółki zazwyczaj nie wykonywały żadnej działalności, nie zawierały żadnych umów z kontrahentami – ich historia jest całkowicie czysta.
  • Jakie PKD majo pisane w akcie notarialnym – gotowe spółki zazwyczaj mają wpisane wiele pozycji w PKD umożliwiające dostosowanie czystej spółki do potrzeb kupującego.
  • W jakim miejscu znajduje się siedziba spółki. Zaletą kupowania czystej spółki jest to, że możemy kupić spółkę z o.o. z adresem niemal w każdym polskim mieście. Bez problemu zakupimy gotową spółkę w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku czy Gdyni. Możemy więc kupić spółkę w dowolnie wybranym mieście, co jest sporym ułatwieniem, jeżeli zależy nam na rozpoczęciu działalności w miejscu innym niż to, w którym mieszkamy.
  • Czy posiada VAT oraz VAT UE. Uzyskanie VATu nie jest prostą sprawą i często przedsiębiorcy napotykają problemy ze strony urzędów skarbowych. Po drugie, posiadanie VATu UE jest konieczne, aby móc prowadzić wymianę handlową w krajach członkowskich. Kupując gotową spółkę warto wybrać taką, które już posiada powyższe dokumenty.

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej spółki, to tylko ze sprawdzonego źródła. Najlepszym wyborem będzie profesjonalna firma, działająca na ryku dłuższy czas i posiadająca wiele tego typu transakcji na swoim koncie. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko niepewnej transakcji do minimum.