18 września 2018

Konto firmowe – ułatwienie czy zmora?

Konto firmowe – ułatwienie czy zmora?

Obowiązek założenia przez przedsiębiorcę konta firmowego pojawia się wyłącznie wtedy, kiedy prowadzone są transakcje z innym przedsiębiorcom, a ich wartość przewyższa 15.000 zł. W innych sytuacjach, oddzielne konto nie jest wymagane, jednak wielu inwestorów często decyduje się na jego założenie. Jakie korzyści wypływają z podjęcia takiej decyzji?

Chronologiczne uporządkowanie rachunku firmowego

Posiadanie konta przedsiębiorstwa umożliwia łatwe i proste orientowanie się we wszelkich transakcjach podejmowanych przez firmę. Oddzielenie rachunków pracowniczych od tych osobistych, może okazać się wybawieniem podczas miesięcznych rozliczeń, płacenia zadłużeń, czy prowadzenia lokat. Konto firmowe ukazuje realną strukturę finansową przedsiębiorstwa, a co najważniejsze – ułatwia współpracę i uniknięcie nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego. Osobny rachunek pracowniczy usprawnia również prowadzenie księgowości firmy.

Urząd skarbowy

Mimo jasnego braku wymogu posiadania konta firmowego, jego nieobecność może dać nam się we znaki, zwłaszcza w sytuacji otrzymania zwrotu nadwyżki VAT. W tym przypadku urząd skarbowy wymaga posiadania konta firmowego, na które przekaże opisywany zwrot. Regulacje prawne mówią o konieczności posiadania konta, określonej kategorii przedsiębiorców, ale żadna ustawa nie precyzuje, że musi to być rachunek firmowy. Dodatkowo – w przypadku kontroli skarbowej, urząd ma wgląd wyłącznie w rachunki firmowe – prywatne konto pozostaje nietknięte.

Oferty banków

Często zdarzają się promocje, w których banki oferują specjalne zniżki, atrakcyjne narzędzia, bądź instrumenty finansowe, dedykowane głównie firmom posiadającym indywidualne konta bankowe. Co więcej – odsetki, które są generowane za dostępne środki na koncie, w przypadku firmowej lokaty, są zwolnione z tzw. podatku ,,Belki”. Dodatkowo konto przedsiębiorstwa wykonywanie tzw. split payments, czyli podziału płatności.

Założenie konta firmowego nie jest wygórowanie wymagającym zadaniem, a może zdecydowanie ułatwić życie nie tylko przedsiębiorcy, ale i jego współpracowników. Może w takim razie warto rozważyć wszystkie za i przeciw?

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszych stronach:

Split payment – czym jest?

Sprzedaż internetowa a obowiązek podatkowy