16 stycznia 2018

Własna firma – dlaczego się opłaca ?

Własna firma – dlaczego się opłaca ?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wypalenie zawodowe może dopaść każdego, wiele z nas zaczyna wtedy rozważać podjęcie własnej działalności. Masz wyjątkowy pomysł, talent, hobby i chcesz na tym zarabiać? Rozważmy co może przynieść więcej korzyści (niekoniecznie jedynie tych finansowych) – praca na etacie, czy start z własnym biznesem?

 

Przede wszystkim – dobry (biznes)plan to podstawa. Trzeba mieć na siebie pomysł. Jak mówi przysłowie, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Wielu osobom może się wydawać, ze wystarczy założyć działalność i gotowe – pieniądze zaczną nam spadać z nieba na głowę, a klienci będą walić drzwiami i oknami. Niestety, pierwsze miesiące własnej firmy zazwyczaj nie wyglądają tak kolorowo, jest to głównie ciężka i wielogodzinna praca. Mimo to perspektywa zarabiania na własnej pasji jest kusząca.

Strach przed niepowodzeniem sprawia, że wiele osób rezygnuje lub odkłada marzenia o własnym biznesie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy założenie własnej działalności gospodarczej jest wymuszone przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa. W jakich sytuacjach? Przede wszystkim, jeżeli sprzedajesz towary lub usługi przez dłuższy czas, w sposób zorganizowany i profesjonalny jest zobligowany do zarejestrowania działalności gospodarczej. Podejmowanie tak bez formalnego rozpoczęcia biznesu naraża na kary finansowe.

Zanim rozpoczniesz działalność

Zanim zrezygnujesz z pracy na etacie i rozpoczniesz pracę na swoim, warto odpowiednio przygotować się do tego kroku. Przede wszystkim – opracuj dobry biznes plan, przeanalizuj budżet – ile środków pieniężnych możesz od razu zainwestować w biznes, a na jaką kwotę musisz wziąć ewentualny kredyt. Zastanów się, czy nie lepiej odwieść w czasie założenie własnej firmy, jeżeli znaczną część kapitału musisz pożyczyć.

Jeżeli masz taką możliwość – nie rzucaj od razu dotychczasowej pracy i staraj się łączyć te dwa obszary. Dzięki temu, jeżeli firma przez dłuższy czas nie będzie przynosiła zysków, będziesz mieć za co żyć.

Przeanalizuj dokładnie branżę, w której masz zamiar rozpoczynać działalność. Jakie są bariery wejścia? Jak duża jest twoja potencjalna konkurencja? Czy produkt lub usługi, jakie masz do zaoferowania są unikatowe, oryginalne? Warto przeprowadzić także analizę SWOT i 5 sił Portera.

Zastanów się także w jaki sposób będziesz prowadzić księgowość swojej firmy.

Mimo wszelkich przeciwności i dużego ryzyka – dlaczego warto rozpocząć prowadzenie własnej firmy?

Bo masz szansę na znacznie wyższe zarobki. Chociaż na początku może być ciężko, to jeżeli dokładnie przygotujesz się do prowadzenia własnej firmy masz dużą szansę na sukces.  Po odliczeniu niezbędnych wydatków, to co zarobisz – jest twoje.

W miarę rozwoju twojej firmy zwiększa się szansa na coraz wyższe zyski. Praca na etacie to zazwyczaj stała pensja i niewielkie szanse na jej powiększenie, w każdym razie nie z taką dynamiką, jak w przypadku własnej firmy. Jeżeli prowadzona przez ciebie działalność trafiła w zapotrzebowanie rynku, udaje ci się utrzymać klientów i stale zyskujesz nowych – masz szansę odnieść sukces, nie tylko ten finansowy. I to znacznie szybciej, niż w korporacji.

Jak zatem prezentują się realne koszty?

Od dochodu otrzymanego w wyniku prowadzenia działalności możesz odliczyć różnego rodzaju wydatki, np. zakup i eksploatację samochodu firmowego, kupno różnych sprzętów i narzędzi. Będąc płatnikiem VAT, od klientów otrzymujesz kwot powiększone o ten podatek. Przedsiębiorca ma obowiązek  odprowadzenie tej kwoty do Urzędu Skarbowego. Jeżeli jednak sam zakupisz przedmiot zawierający VAT, to podatek od tego zakupu odlicza się od VAT-u należnego Urzędowi Skarbowemu.

Wydatek ten wpisuje się w koszty działalności firmy, co obniża kwotę podatku dochodowego. Dotyczy to jednak wydatków ściśle związanych z działalnością klienta, w praktyce jest to więc dość szerokie pojęcie – od zakupu paliwa, po opłacenie abonamentu za telefon.

Zachowanie zdrowego rozsądku

Wizja zarabiania często niemałych pieniędzy na własnej pasji brzmi wspaniale, jednak radzimy zachować rozsądek. Często mówi się o ludziach sukcesu –  tych, którzy postawili wszystko na jedną kartę i im się udało. Dużo rzadziej o tych, których biznes nie wypalił, a takie przypadki również się zdarzają. Dlatego tak istotne jest, aby wziąć pod lupę wszystkie możliwe aspekty działalności – sam oferowany produkt/usługę, rynek, konkurencję, dystrybucję, środki finansowe, jakie możemy zainwestować czy zdolność kredytowa.

Korzyści – nie tylko materialne

Własna firma to jednak coś więcej niż (zazwyczaj) wyższe dochody. To także poczucie spełnienia, bycie szefem swojego czasu, samodzielne podejmowanie decyzji, wykonywanie określonych zadań wtedy i w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada. Oczywiście, że istnieją pewne określone normy prawne, kulturowe czy społeczne, których zawsze musimy przestrzegać. O większości kwestii decydujesz jednak sam.

Własna firma to naturalnie ciężka praca, jednak satysfakcja z budowania od podstaw czegoś, co jest nasze, z pewnością wynagradza wszelkie wyrzeczenia.

Założenie własnej firmy wywraca życie do góry nogami. Nie będziesz już dojeżdżać do pracy tą sama trasą, tym samym tramwajem, wykonywać tych samych obowiązków. Każde zdarzenie mające wpływ na firmę będziesz dotkliwie odczuwać, każdy spóźniony przelew od kontrahenta czy brak odpowiedzi od innego klienta będzie ci spędzać sen z powiek.  Czeka cię mnóstwo wzlotów i upadków.  Dumy, samorozwoju czy satysfakcji nie da się jednak w żaden sposób wycenić.