Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jednak czujesz, że potrzebujesz zmian? Chcesz rozwinąć swój biznes i czerpać z niego większe korzyści? Zastanawiasz się nad przekształceniem swojej działalności w spółkę? Jeżeli tak – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Przedstawimy w nim najważniejsze informacje i zasady, którymi należy się kierować przy tego typu procesie.
Warto wiedzieć
- Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca, w skutek zaciągniętych zobowiązań, odpowiada własnym majątkiem – po przekształceniu odpowiedzialność finansowa spoczywa na spółce. W przypadku zobowiązań powstałych przed procesem przekształcenia, za spłatę należności odpowiada przedsiębiorca jako osoba fizyczna solidarnie ze spółką.
- Przejście w spółkę daje możliwość otrzymania dodatkowych funduszy na potrzeby prowadzenia biznesu (poprzez zawarcie współpracy ze wspólnikami i zwiększenie kapitału zakładowego).
- Nowo powstała spółka jest kontynuacją działalności gospodarczej – jest to tzw. tożsamość obu podmiotów. W świetle prawa oznacza to, że spółce przekształconej przysługują prawa i obowiązki przedsiębiorcy indywidualnego, czyli również wszelkie pozwolenia, ulgi czy koncesje, które zyskał w trakcie trwania działalności gospodarczej.
- Dziedziczenie udziałów w spółce prawa handlowego jest jasno określone – miejsce zmarłego wspólnika przejmuje spadkobierca. Sprawa nie jest taka prosta przy prowadzeniu działalności gospodarczej – równocześnie ze śmiercią przedsiębiorcy, wszelkie zezwolenia oraz licencje wygasają, co często może oznaczać upadek działalności.
- Należy pamiętać, że koszty prowadzenia spółki kapitałowej są większe od posiadania działalności jednoosobowej, m.in. ze względu na konieczność prowadzenia pełnej księgowości.
Proces przekształcenia
Zasady przejścia działalności indywidualnej w spółkę kapitałową regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Aby rozpocząć to postępowanie, musisz kolejno:
- Sporządzić plan przekształcenia w formie aktu notarialnego, z wymaganymi załącznikami (czyli m.in.: wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy, projekt umowy spółki czy sprawozdanie finansowe).
- Poddać przygotowane dokumenty ocenie biegłemu rewidentowi. Biegły w okresie 2 miesięcy powinien wydać opinię i złożyć ją razem z planem przekształcenia do Sądu Rejestrowego.
- Złożyć oświadczenie o przekształceniu w formie aktu notarialnego, w którym określisz charakter spółki, w którą planujesz zamienić działalność, kwotę kapitału zakładowego oraz dane wspólników.
- Powołać zarząd i zawrzeć umowę nowopowstałej spółki, która będzie określać m.in. jej siedzibę, informacje o udziałach wspólników, liczbę oraz wartość nominalną udziałów.
- Zarejestrować spółkę – w tym momencie należy pamiętać, że wniosek o wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców wnoszą wszyscy członkowie wchodzący w skład zarządu. Z dniem wpisu spółki do KRS, Sąd Rejestrowy wykreśla działalność gospodarczą z CEIDG.
Z pozoru sam proces wydaje się łatwy, a zalety prowadzenia spółki oczywiste. Jednak przed rozpoczęciem wyzwania warto zagłębić się w tą tematykę i przeanalizować wszystkie za i przeciw prowadzenia spółki prawa handlowego. Tym samym zachęcamy również do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszych stronach:
Prosta Spółka Akcyjna – szansa dla startupów?
Praktyczne porady dla zakładających spółkę z o.o.
Własna firma – dlaczego się opłaca?
Proces opisany w artykule jest niezwykle pracochłonny, dlatego zwróciłam się o pomoc do Kancelarii http://oxpublica.pl/ – polecam – fachowa i profesjonalna pomoc.